Wywóz niebezpiecznych chemikaliów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego

30 marca 2021 Blog

​Unia Europejska REACH

REACH to rozporządzenie UE regulujące produkcję i import substancji chemicznych. REACH jest skrótem od "rejestracja, ocena i autoryzacja chemikaliów" i obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich UE od 1 czerwca 2007 roku. Obowiązuje również w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii.

Niniejsza strona internetowa ma na celu pomóc amerykańskim eksporterom do Europy, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, w określeniu ich obowiązków wynikających z REACH, tak aby mogli podjąć niezbędne kroki w celu zapewnienia zgodności z tym rozporządzeniem.

Amerykańscy eksporterzy mogą odczuwać potrzebę skorzystania z profesjonalnej pomocy w celu zapewnienia zgodności z ich zobowiązaniami wynikającymi z REACH, w tym utrzymania Jedynego Przedstawiciela (OR). Listę firm świadczących usługi doradcze dla firm amerykańskich można znaleźć poniżej (Pomoc i dalsze informacje).

Podstawy REACH

Rejestracja

Ogólnie rzecz biorąc, REACH wymaga rejestracji substancji chemicznych produkowanych lub importowanych do UE w ilościach przekraczających 1 tonę metryczną rocznie. Wymóg ten dotyczy każdej substancji i każdego producenta lub importera (w zależności od sytuacji). Rejestracja dotyczy substancji chemicznych jako takich, preparatów (zwanych również "mieszaninami") oraz, pod pewnymi warunkami, wyrobów (produktów gotowych) zawierających te substancje.

REACH nakłada obowiązek rejestracji na producenta z siedzibą w UE lub importera z siedzibą w UE. Wiele firm z siedzibą w Stanach Zjednoczonych woli wyznaczyć "jedynego przedstawiciela" do rejestracji swoich produktów, niż polegać na swoich klientów z siedzibą w UE, aby to zrobić. Wyłączni przedstawiciele są powszechnie określani akronimem "OR". Rejestracje są składane do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA).

Mając na uwadze, że koszty i obciążenia związane z rejestracją mogą być zniechęcające, UE zwolniła ograniczoną liczbę substancji z obowiązku rejestracji. Zwolnienia te mają zastosowanie do:

  • Substancji chemicznych importowanych do UE lub produkowanych w ilościach poniżej 1 tony metrycznej;
  • Substancji chemicznych wykorzystywanych do badań i rozwoju;
  • odpadów;
  • Substancje chemiczne, których zastosowania są objęte innymi przepisami UE, takie jak leki i produkty spożywcze;
  • Pestycydy i biocydy;
  • Polimery; oraz,
  • przedsiębiorstwa, które zgłosiły substancje chemiczne na mocy wcześniejszych przepisów UE (dyrektywa 67/548/EWG).

Załącznik IV i V do rozporządzenia REACH wymienia szereg innych substancji chemicznych wyłączonych z systemu REACH. Lista Dossier obejmuje minerały, rudy, klinkier cementowy, ropę naftową, węgiel i koks, pod warunkiem, że nie są one modyfikowane chemicznie.

Ocena

Istnieją dwa aspekty procesu oceny REACH: ocena dossier i ocena substancji.

W przypadku oceny dokumentacji ECHA jest ustawowo zobowiązana do przeprowadzenia kontroli zgodności z przepisami w odniesieniu do co najmniej 5% dokumentacji przedłożonej do rejestracji. Ocena dokumentacji koncentruje się na kompletności i jakości informacji. ECHA powiadomi rejestrującego o wszelkich brakach.

W przypadku oceny substancji, każdego roku ECHA i państwa członkowskie UE wybierają 30 substancji chemicznych do umieszczenia w "Wspólnotowym kroczącym planie działań", powszechnie znanym jako "CoRAP", w celu dalszej oceny. Państwa członkowskie koncentrują się na tych substancjach chemicznych, które są produkowane/importowane w dużych ilościach oraz które są trwałe i podatne na bioakumulację.

Każde państwo członkowskie ma wyznaczoną agencję, która przeprowadza ocenę; nie jest ona przeprowadzana przez ECHA. Substancje chemiczne umieszczone w CoRAP mogą ostatecznie podlegać autoryzacji lub ograniczeniom.

Autoryzacja

Przedsiębiorstwa amerykańskie, które chcą eksportować lub stosować na terenie UE substancje chemiczne zidentyfikowane jako "substancje wzbudzające szczególnie duże obawy" (SVHC), muszą zapewnić uzyskanie zezwolenia na ich stosowanie. Celem politycznym tego wymogu jest zapewnienie odpowiedniej kontroli i stopniowego zastępowania tych substancji.

Firmy amerykańskie zainteresowane tym, czy dany produkt wymaga zezwolenia, powinny zapoznać się z "listą kandydatów" i "listą zezwoleń" (załącznik XIV REACH). Lista kandydatów identyfikuje substancje chemiczne, w przypadku których UE rozważa nałożenie na użytkowników obowiązku uzyskania zezwolenia na stosowanie. 

Ograniczenie

Ograniczenie jest kolejnym środkiem w ramach REACH, który pozwala Komisji Europejskiej kontrolować wykorzystanie niebezpiecznych substancji chemicznych znajdujących się w obiegu na wspólnym rynku. Każda substancja chemiczna w postaci własnej, w preparacie lub w wyrobie może podlegać ograniczeniom w stosowaniu w całej UE, które ograniczają lub zakazują jej produkcji lub stosowania.

Substancje chemiczne podlegające ograniczeniom można znaleźć w załączniku XVII REACH. Więcej o wsparciu eksportu chemikaliów przeczytasz na https://consultchem.pl/wsparcie-eksportu.html.

30 marca 2021 Blog