Producenci opakowań z tworzyw sztucznych zwiększają wysiłki na rzecz recyklingu

15 stycznia 2021 Ekologia

Branża opakowaniowa zwiększa swoje wysiłki w celu dostarczania producentom i detalistom żywności i napojów ekologicznych butelek i opakowań z tworzyw sztucznych, a w niektórych przypadkach oferuje usługi recyklingu w celu przekształcenia odpadów z tworzyw sztucznych w materiały trwałe. Przykładowo, firma PWP Industries, zajmująca się opakowaniami na żywność, ogłosiła plany otwarcia drugiego zakładu recyklingu, którego roczna zdolność do przetwarzania 40 milionów funtów poużytkowych butelek z politereftalanu etylenu (PETE) jest przewidywana.

Oczekuje się, że nowy zakład, którego początkowa wartość inwestycji wyniesie około 20 milionów dolarów, zlokalizowany w Kalifornii, rozpocznie działalność w drugim kwartale 2010 roku. Drugi etap, którego uruchomienie planowane jest na drugi kwartał 2011 roku, zwiększy roczną zdolność produkcyjną do 80 milionów funtów butelek PETE. PWP szacuje, że w oparciu o roczną zdolność recyklingu 80 funtów butelek PETE, nowy zakład recyklingu wyeliminuje 60 000 ton dwutlenku węgla, zmniejszy 296 000 jardów sześciennych składowiska odpadów i zaoszczędzi 780 milionów kilowatogodzin energii. W ubiegłym miesiącu PWP otworzyła w Davisville w Zachodniej Wirginii własne centrum recyklingu odpadów pokonsumpcyjnych o powierzchni 80 000 stóp kwadratowych. Firma poinformowała, że jest to jeden z pierwszych zakładów firmy termoformującej w Ameryce Północnej. W drugim planowanym ośrodku PWP będzie współpracować z Coca-Cola Recycling LLC z Atlanty w zakresie przetwarzania butelek PETE na żywicę zgodną z wymaganiami Food and Drug Administration (FDA) i nadającą się do użytku w przemyśle spożywczym.

W 2008 r. firma zajmująca się pakowaniem żywności wprowadziła linię produktów AgroResin, przeznaczonych do pakowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Firma produkująca wodę butelkowaną Native Waters, LLC, z siedzibą w Fall River, Mass. wprowadza Native Water, zrównoważoną wodę butelkowaną w przyjaznym dla środowiska opakowaniu. Pochodząca z lokalnych źródeł i pakowana w biodegradowalne butelki, Native Water jest również w 100 procentach naturalna i organiczna, jak podaje firma. Native Water jest rozlewana do biodegradowalnych butelek ENSO z tworzywa sztucznego PET, które są produkowane z dodatkiem Ecopure, który pozwala na metabolizowanie i neutralizowanie butelek na poziomie mikrobiologicznym w celu rozkładu plastiku, powiedziała firma. Butelki ENSO zachowują takie same właściwości fizyczne i wytrzymałość jak istniejące butelki z tworzywa sztucznego PET, zapewniając jednocześnie bardziej stabilne rozwiązanie niż materiały PLA oparte na skrobi i oxo-degradowalne tworzywa sztuczne, powiedziała firma.

Butelki ulegają biodegradacji zarówno na wysypiskach śmieci, jak i w kompostownikach, a także mogą być mieszane ze standardowym recyklingiem plastiku PET. Wyzwanie dla przemysłu tworzyw sztucznych, rządów i konsumentów, aby zwiększyć wysiłki w zakresie recyklingu i zaprzestać wysyłania tworzyw sztucznych na wysypiska, europejska branża tworzyw sztucznych uruchomiła niedawno program "The Plastics 2020 Challenge" i związaną z nim stronę internetową, donosi Recycling Today Magazine. Europejska branża tworzyw sztucznych podjęła szereg zobowiązań w oparciu o zasadę czterech R - reduce, reuse, recycle and recover - w tym zobowiązanie do podwojenia poziomu recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych do roku 2020, zgodnie z artykułem.

15 stycznia 2021 Ekologia