3 specjalistyczne narzędzia do warsztatu samochodowego

19 października 2021 Blog

Odpowiednie wyposażenie warsztatu samochodowego to podstawa do jego sprawnego funkcjonowania, profesjonalnego przyjęcia klienta i zdobycie zaufania na rynku. Po wyposażeniu warsztatu samochodowego w specjalistyczne narzędzia w zasadzie można rozpocząć świadczenie usług.

Nie należy oszczędzać na jakości potrzebnego sprzętu i kierować się wygodą, bo tylko odpowiednio dobrany będzie służył nam na długo i oszczędzi dodatkowych wydatków. Abyśmy mogli się cieszyć sprawnym i bezpiecznym samochodem, powinniśmy dbać o niego i dokonywać niezbędnych przeglądów i napraw. Powinien to być dla nas nawyk, który będzie przeciwdziałać powstawaniu większych uszkodzeń, co będzie wiązało się z dłuższą naprawą i oczekiwaniem na nasz samochód. Dlatego prowadząc warsztat samochodowy, nie możemy sobie również pozwolić, aby nagle zabrakło czegoś w naszym warsztacie samochodowym, ponieważ może to wydłużyć czas oczekiwania klienta, a ten może już nie wybrać nas ponownie. Przed zakupem specjalistycznego sprzętu do warsztatu samochodowego najważniejsze jest, aby wybrać narzędzia niezbędne, wielofunkcyjne i takie, które będą najczęściej używane.

Płaskoszczypy

Jednym z potrzebnych w warsztacie specjalistycznych narzędzi są szczypce płaskoszczypy popularnie nazywane kombinerkami. Jest to metalowe narzędzie z rękojeścią, zakończone rozsuwającymi się płaskimi szczękami. Wewnętrzna część metalowa jest spłaszczona i powinna posiadać szorstką powierzchnię, która ma zapobiegać przypadkowemu wyślizgnięciu się przedmiotu z ręki. Przedmiot taki można znaleźć w każdym domu czy warsztaciku przydomowym i jest wykorzystywany do przecinania drutów, czy wykręcania śrub. Kombinerki pomagają manipulować uchwyconym przedmiotem oraz wyginaniem go. Rączka powinna być pokryta izolatorem z tworzywa sztucznego. Tylko wtedy przedmiot może być używany do prac związanych z elektryką np. ściąganie izolacji z przewodów elektrycznych. Możemy z łatwością odnaleźć płaskoszczypy w asortymencie sklepu  internetowego lub w sklepach stacjonarnych. Oferta w tym zakresie jest bardzo szeroka, a sam produkt stosunkowo łatwo dostępny.

Nasadki specjalistyczne

Nasadki specjalistyczne to szeroka gama akcesoriów niezbędnych w naszym warsztacie samochodowym. Nasadki specjalistyczne służą do ściągania śrub i nakrętek. Najbardziej problematyczne są te starsze, zniszczone, zniekształcone, zapieczone. Do najbardziej wymagających prac warto wybrać narzędzia wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą nam służyły na długo i nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. Porządne nasadki nie będą pękać lub się odkształcać. Przy zakupie warto od razu nabyć cały zestaw nakładek o różnych rozmiarach. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w których próba odkręcania śrubki nieodpowiednią nasadką spowoduje uszkodzenie sprzętu lub samej śruby.

płaskoszczypce

Ściągacze do łożysk przegubów, sworzni

Problemy z wyciągnięciem lub ściągnięciem niektórych elementów zna każdy mechanik samochodowy i jest to też zarazem rutynowa czynności przy wszelkiego rodzaju naprawach, lub wymianach. Dlatego warsztat samochodowy oprócz posiadania takich specjalistycznych narzędzi jak płaskoszczypy musi być zaopatrzony w ściągacze do łożysk przegubów, sworzni. Ściągacze do łożysk to popularna grupa narzędzi prostych w obsłudze. Zazwyczaj są one wytrzymałe i nieskomplikowane w swojej budowie. To podstawowe specjalistyczne narzędzie do warsztatu samochodowego, ale również asortyment używany przez majsterkowiczów domowych.

Ściągacze pozwalają na szybki demontaż różnego rodzaju łożysk wewnętrznych lub zewnętrznych. Ściągacze zazwyczaj zrobione są z trwałej stali i charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Można ich używać dzięki temu nawet w najcięższych warunkach. W ofercie sklepów stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy ściągacze standardowe i specjalistyczne zarówno do profesjonalnych warsztatów samochodowych, jak i do amatorskiego majsterkowania.

Bardzo ważne jest, aby wybrane ściągacze były bardzo dobrej jakości, nie mogą mieć żadnej nawet minimalnej wady, ponieważ każda niedoskonałość obniża znacząco ich przydatność, funkcjonalność. W efekcie ściągacze nie będą nadawały się do efektywnej pracy. Przed zakupem sprzętu należy więc skontrolować, czy jest on wysokiej jakości i cechuj się dobrym wykonaniem. Ściągacz sworzni może być udarowy lub zwykły. Oba służą do rozłączania drążków kierowniczych i sworzni kulowych. Przeznaczony do aut osobowych i dostawczych. Zazwyczaj używany, kiedy śruby są zapiekłe i bardzo trudne do ściągnięcia. Mają bardzo mocny gwint o grubej średnicy, co zapobiega uszkadzaniu drążków i stabilizatorów. Niezbędny w każdym warsztacie samochodowym.

19 października 2021 Blog