Coca Cola zastosuje ogniwa paliwowe w rozlewni w Nowym Jorku

2 stycznia 2021 Blog

Coca Cola Enterprises podpisała 10-letni kontrakt z firmą UTC Power, na mocy którego do jej rozlewni w południowym Nowym Jorku zostaną dostarczone dwa ogniwa paliwowe. Ogniwa paliwowe UTC Power będą produkować ciepło i energię, które mogą zaspokoić prawie jedną trzecią zapotrzebowania rozlewni Coca Coli w Elmsford. Projekt otrzymał 2 miliony dolarów z funduszy stanowego Urzędu Badań i Rozwoju Energetyki. Firma UTC Power z siedzibą w South Windsor w stanie Conn. zachowa prawo własności do ogniw paliwowych, a także będzie je obsługiwać i konserwować.

Firma zaczęła oferować 10-letnie umowy na usługi energetyczne kilka lat temu, jak twierdzi rzeczniczka firmy Peg Hashem. "Jest to pomocne dla tych, którzy nie chcą wydawać kapitału z góry," powiedziała. Ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną, ciepło i wodę poprzez połączenie wodoru i tlenu w procesie elektrochemicznym. Ogniwa paliwowe PureCell 400, które zostaną zastosowane w rozlewni Coca Coli, są ponad dwa razy bardziej energooszczędne niż tradycyjne źródła energii i każde z nich może wytworzyć do 400 kW energii elektrycznej i do 1,7 mln Btu/h ciepła, jak podają materiały firmowe. PureCell 400 firmy UTC Power może generować do 400 kW energii elektrycznej i 1,7 mln Btu/h ciepła. UTC Power, który jest jednostką United Technologies Corp., widział największy sukces z jego programu umowy usług energetycznych w stanach, które oferują zachęty, takich jak Kalifornia, Nowy Jork, Connecticut i Massachusetts.

Musi tam być również dostęp do gazu ziemnego. Hashem uważa, że umowa z Coca Colą będzie pierwszym zastosowaniem ogniw paliwowych w zakładzie butelkowania, gdy zostaną one dostarczone w przyszłym roku. Coca Cola w przygotowanym oświadczeniu poinformowała, że planuje wdrożyć ogniwa paliwowe w innych zakładach w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Oprócz produkcji ogniw paliwowych do zastosowań transportowych, firma UTC Power zainstalowała również ponad 260 stacjonarnych ogniw paliwowych w 19 krajach. Idealne miejsca dla stacjonarnych ogniw paliwowych, powiedział Hashem, powinny działać w sposób ciągły. "Najbardziej sensowne jest, gdy nie tylko wytwarzają energię elektryczną, ale także mogą pobierać ciepło odpadowe i wykorzystywać je do ogrzewania obiektu lub chłodzenia poprzez agregat chłodniczy" - powiedziała.

Wcześniejsze lokalizacje obejmują szpitale, centra danych, hotele i supermarkety. Na przykład, Whole Foods Market w Dedham, Mass., stanie się pierwszym supermarketem w stanie, w którym ogniwo paliwowe PureCell 400 będzie generować 90 procent energii. System ten będzie również produkował prawie całą ciepłą wodę używaną w sklepie, gdy zacznie on działać jeszcze w tym roku. Stan zapewnił 400.000 dolarów dotacji na realizację projektu, który jest również regulowany przez umowę o świadczenie usług energetycznych.

2 stycznia 2021 Blog