Kto jest najbardziej ekologicznym producentem komputerów na świecie?

22 stycznia 2021 Odpady elektroniczne

Analitycy twierdzą, że idąc zielony stał się biznes plan dla niektórych z największych producentów komputerów osobistych (PC) jako sposób na odróżnienie się od konkurencji, donosi Reuters. "Zielony" rozmowa idzie na wierzchu, jak producenci komputerów spierają się ze sobą o to, kto ma najbardziej "zielony" platformy. Trzy główne amerykańskie firmy sprzedające komputery - Hewlett-Packard Co., Dell Inc. i Apple Inc. - twierdzą, że klienci zyskują realne korzyści, takie jak niższe zużycie energii w ekranach z zielonym certyfikatem, mówi Reuters.

John Spooner, analityk z Technology Business Research powiedział Reutersowi, że jest to "zielony wyścig zbrojeń" z każdym próbuje jeden w górę siebie. Dobrą wiadomością, powiedział w artykule, jest to, że producenci komputerów PC "zielone wysiłki będą korzystać z ich firm, klientów i środowiska. Działania te obejmują program recyklingu firmy Dell, dążenie firmy Apple do opracowania notebooków wolnych od toksyn i energooszczędnych, a także wysiłki firmy HP zmierzające do opracowania produktów mających na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważony rozwój w zakresie produktów, opakowań i wydajności. Dell twierdzi również, że jest pierwszym dużym producentem komputerów, który zakazał eksportu odpadów elektronicznych do krajów rozwijających się w ramach swojej globalnej polityki odpowiedzialnej utylizacji elektroniki.

Dell, Apple i HP są uznawane za jednych z czołowych amerykańskich liderów w dziedzinie zielonych technologii przez GreenFactor, globalną inicjatywę badawczą w dziedzinie technologii i ochrony środowiska. Ale który producent komputerów PC wytwarza najbardziej ekologiczne produkty? Reuters donosi, że Dell twierdzi, iż chce zostać "najbardziej ekologiczną firmą technologiczną na Ziemi"; Apple twierdzi, że ma "najbardziej ekologiczną rodzinę notebooków"; a HP koncentruje się na swojej długiej tradycji ekologicznej oraz wielkości rynku, aby wprowadzać zmiany. Niektóre z tych twierdzeń wywołują spory w branży.

Przykładowo, firma Dell niedawno nazwała reklamy zielonych MacBooków firmy Apple wprowadzającymi w błąd, nazywając linię Macbooków "najbardziej ekologiczną rodziną notebooków na świecie" - donosi blog New York Times's Green Inc. Dell miał kilka problemów z roszczeń, które obejmowały wykorzystanie najbardziej zielonej rodziny notebooków i Apple poleganie na Green Electronics Council's Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) "złote" oceny, które, jak twierdzi, wraz z kilkoma konkurentami, ma pewne "ślepych zaułków środowiskowych", donosi The Green Inc. blog. Po zapoznaniu się z oświadczeniami, National Advertising Division (NAD) of the Council of Better Business Bureaus stwierdził, że konsumenci "mogą w sposób uzasadniony odebrać komunikat, że 'rodzina' notebooków to linia produktów, a nie wszystkie produkty wytwarzane przez producenta."

NAD zaleciła Apple zmodyfikowanie twierdzenia o "najbardziej ekologicznej rodzinie notebooków na świecie", "aby wyraźniej zaznaczyć, że podstawą porównania są wszystkie MacBooki i wszystkie notebooki produkowane przez danego konkurenta" oraz "aby unikać odniesienia do 'najbardziej ekologicznego na świecie', biorąc pod uwagę możliwość wyolbrzymienia". Rzecznik Apple, Steve Dowling, napisał w wiadomości e-mail do blogu The Green Inc., że jego firma jest zadowolona z orzeczenia, i że każdy notebook Apple spełnia nową specyfikację Energy Star 5.0 po wyjęciu z pudełka i jest wykonany przy użyciu bezrtęciowych wyświetlaczy z podświetleniem LED i komponentów wolnych od PVC.

Jak donosi Reuters, grupy non-profit działające na rzecz ochrony środowiska poparły wysiłki Apple zmierzające do zmniejszenia wpływu komputerów PC na środowisko. Organizacja Greenpeace International pochwaliła zobowiązanie Apple do wycofania z użycia toksycznych substancji chemicznych, które mogą mieć wpływ na ludzkie zdrowie. Jednak w najnowszej aktualizacji przewodnika Greenpeace po ekologicznej elektronice stwierdzono, że HP, Lenovo i Dell nie dotrzymają obietnicy wyeliminowania ze swoich produktów plastiku winylowego (PVC) i bromowanych środków zmniejszających palność (BFR). Sarah Westervelt, rzeczniczka Basel Action Network, organizacji non-profit działającej na rzecz ochrony środowiska, powiedziała agencji Reuters, że firma Apple była prawdopodobnie najwcześniejszym producentem komputerów, który zobowiązał się do ograniczenia wpływu swoich produktów na środowisko. Ale bez względu na to, jak zielone są, laptopy od wszystkich producentów będą nadal zawierać toksyny, powiedziała w artykule.

22 stycznia 2021 Odpady elektroniczne