Pływający zielony dach: Statek wycieczkowy idzie w kierunku "zieleni"?

14 stycznia 2021 Ekologia

Statek wycieczkowy z zielonym dachem i innymi rozwiązaniami zwiększającymi efektywność

Statki wycieczkowe i żegluga są ogromnym źródłem zanieczyszczeń. Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem biopaliw w statkach wycieczkowych, a także nad wykorzystaniem ruchu statków wycieczkowych jako siły do ochrony przyrody - możesz nawet spojrzeć na listę 7 rejsów przyjaznych oceanowi, którą przygotowała Kristin. Ale gigantyczne, pływające hotele napędzane paliwami kopalnymi są dość trudne do zmiany na zielone. O ile oczywiście nie mówimy o dachu. Na GreenRoofs.com dowiedzieliśmy się o 122,000 tonowym statku wycieczkowym, który został wyposażony w 15,000 stóp kwadratowych zielonego dachu, zainstalowanego przez Green Roof Service LLC. Oczywiście wyzwania logistyczne związane z instalacją zielonego dachu na statku wycieczkowym są co najmniej interesujące - a sukces tego projektu dobrze wróży zielonym dachom w innych miejscach.

Jednak poza dosłowną zielonością tego obiektu, zastanawiam się nad jego wpływem na środowisko. W końcu zdjęcia i informacje prasowe sugerują, że chodzi o utrzymanie nieskazitelnej trawy do gry w putting, krokieta i na pikniki - co oznacza, że raczej nie jest to raj dla dzikiej przyrody dla przelatujących pszczół (?!).

Nie wspominając już o potrzebach nawadniania i wymogu "łatwej wymiany darni". Niewątpliwie będzie jakaś korzyść z uniknięcia wycieku oleju i innych toksycznych substancji z pokładu, ale ogólnie rzecz biorąc, nie wzbudza to we mnie nadmiernego entuzjazmu TreeHugger. (Ktoś z większą wiedzą na temat zielonych dachów może mi powiedzieć, czy jestem zbyt cyniczny).

Na szczęście informacja prasowa wymienia również inne imponujące działania, które są podejmowane na Celebrity Solstice w celu zmniejszenia emisji:

- Cały statek w większości wyposażony w oświetlenie LED oszczędza ponad 20% energii.

- Cztery silniki hybrydowe (Common Rail Diesel-Electro).

- Wszystkie dachy wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne (w tym dachy szklane).

- Zaawansowana biologiczna oczyszczalnia ścieków.

- Recykling i segregacja śmieci i odpadów.

- Produkcja świeżej wody z wykorzystaniem ciepła wtórnego, odwróconej osmozy i niskiej zawartości chloru.

- Ponowne wykorzystanie i rafinacja oleju na pokładzie.

- Zbiornik do zbierania spływów tylko dla zielonego dachu.

- Przywództwo korporacji w programie "Save The Waves".

W najbliższym czasie raczej nie wybiorę się w rejs, a kiedy już to zrobię, nie sądzę, żebym domagał się pola golfowego na dachu - ale cieszę się, że widzę wysiłki zmierzające do ograniczenia ogromnego zużycia energii przez te statki...

14 stycznia 2021 Ekologia