Rośnie liczba pozwów o pranie brudów i oszustwa związane ze zmianami klimatycznymi

28 stycznia 2021 Blog

Prawnicy, ekolodzy i grupy marketingowe twierdzą, że w ciągu ostatniego roku zaobserwowali wzrost liczby pozwów o greenwashing, jak podaje National Law Journal. Grupy te kwestionują wszystko, od środków czystości po samochody, pod kątem ich ekologiczności. Adwokat patentowy Eric Lane dla Luce, Forward, Hamilton & Scripps z siedzibą w San Diego, który prowadzi Green Patent Blog i śledzi spory o greenwashing, powiedział National Law Journal, iż jest to początek tego, co może być eksplozją tego typu spraw. Inni się z tym zgadzają.

Victoria Davis Lockard, partner w grupie zajmującej się odpowiedzialnością za produkty w Alston & Bird w Atlancie, również ostrzega prawników i firmy przed rosnącą popularnością roszczeń greenwashingowych, donosi National Law Journal. Według niej firmy powinny "uważać na pozwy zbiorowe dotyczące produktów konsumenckich, w których zarzuca się greenwashing. Myślę, że to jest to, co jest na horyzoncie."

Tymczasem Australian Conservation Foundation (ACF) wzywa do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie niektórych z największych australijskich firm, w tym gigantów surowcowych Rio Tinto i Woodside, w związku ze skargami, że zaangażowały się one w zwodnicze zachowanie podczas składania publicznych oświadczeń na temat polityki zmian klimatycznych, aby uzyskać dodatkowe rekompensaty od rządu, donosi Reuters.

ACF zwrócił się do Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) o zbadanie Rio i Woodside, oprócz notowanego na giełdzie w Londynie producenta węgla Xstrata, czołowego australijskiego producenta wyrobów budowlanych Boral, rafinerii ropy Caltex Australia i BlueScope Steel, największego producenta stali w kraju. Skarga zwraca uwagę na 14 przypadków, w których sześć korporacji złożyło oświadczenia na temat skutków proponowanego przez rząd Programu Redukcji Zanieczyszczeń Węglowych (CPRS).

ACF oszacował, że sześć najbardziej zanieczyszczających Australię branż zyska co najmniej 1,1 mld A$ (896 mln USD) dodatkowej rekompensaty w ramach ostatnich zmian w planowanym przez rząd systemie handlu emisjami (ETS), obecnie w parlamencie, donosi Reuters. Rząd jest zdeterminowany, aby wymusić głosowanie w Senacie nad ETS przed przerwą zimową 25 czerwca.

28 stycznia 2021 Blog